Haberler

Şehir Yaşamına İdeal Çözüm: Daihatsu e:S - 19.03.2010

Şehir Yaşamına İdeal Çözüm: Daihatsu e:S
Kompakt otomobil uzmanı Japon üretici Daihatsu, uzmanlığını konuşturmaya devam ediyor. Daihatsu’nun ilk kez Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilediği e:S modeli, kompakt otomobil dünyasına yeni bir yaklaşım kazandıracak.

Kompakt boyutlarla gelen sempatik tasarım
Kompakt otomobil uzmanı Daihatsu’nun e:S ismini verdiği kompakt otomobil economic ve smart, yani ekonomik ve akıllı kelimelerinin ilk harflerinden yararlanılarak adlandırılmış. Şık bir tasarımla dikkat çeken e:S, sevimli olduğu kadar modern bir tasarım diline sahip.Sadece 3100 mm uzunluğa, 1475 mm genişliğe ve 1530 mm yüksekliğe sahip üç kapılı e:S, modern tasarım öğeleriyle süslenmiş. Önden arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, yatay şeritlerle bölünmüş olan hava girişi ve beyaz renkli tavan da modern ve dinamik bir görünüm ortaya koyuyor.

Dört kişiyi rahat ettiren geniş iç mekan
Kompakt otomobil 2175 mm dingil mesafesiyle dört kişiyi şehir içinde rahat ettirecek genişlikte bir iç mekan vaat ediyor. Söz konusu iç mekan da tıpkı dış tasarımda olduğu gibi modern ve sportif öğelerle süslenmiş durumda. Ön iki koltuğun arasını boş bırakarak daha ferah bir iç mekan elde etmek isteyen tasarımcılar vites konsolunu orta konsola entegre etme yoluna gitmiş. Kokpit genelinde de sade bir şıklık hakim. İki ana bölümden oluşan orta konsolun üst bölümünde müzik sistemi paneli ve alt bölümde ise vites konsolu ile iklimlendirme paneli yer alıyor. Sade ve kullanışlı bu yapıyla birlikte kapı içindeki kompakt bir bölümün gövde renginde olması tasarımda bütünlüğe verilen önemi vurguluyor.

Pratik kullanım ve çevreci motorlar
Kompakt boyutları sayesinde sadece 8,0 metrelik bir dönme çapıyla dikkat çeken ve bu yönüyle kent yaşamının zorluklarını kolayca aşan Daihatsu e:S, konu ekonomi ve çevrecilik olduğunda da kompakt hacimli motorları ve start/stop gibi teknolojileriyle övgüyü hak ediyor. Sadece 700 kg boş ağrılığı olan Daihatsu e:S’yi harekete geçirme görevi biri üç silindirli atmosferik 660 cc ve diğeri iki silindirli turbo beslemeli 660 cc olmak üzere iki adet benzinli motora verilmiş durumda. İç mekandaki koltuklar dahil birçok noktada hafif alaşımlı malzemenin kullanıldığı Daihatsu e:S; hafif yapı, ekonomik küçük hacimli motorlar, start-stop teknolojisi ve CVT şanzıman gibi teknolojiler sayesinde 3,33 lt/100 km ortalama tüketim değeriyle hem tüketicinin yüzünü güldürecek, hem de çevre dostu yapısıyla öne çıkacak.